Stručná história takmer všetkého

Branislav Dudáš, 5. februára 2012

Pred pár rokmi som v kníhkupectve narazil na knihu Stručná historie téměř všeho. Nadutá predstava o mojich vedomostiach ma nenechala na pochybách o tom, že kniha bude povrchne spracovaná, veď Hawkingova stručná história času je rozsahom asi polovičná a má v názve len čas. A táto kniha má v názve všetko. O všetkom sa nedá písať stručne. Takže som ju tam nechal ležať a zabudol som.

Prešlo pár rokov, knihu som dočítal pred týždňom. Ak by som sa dnes v tom kníhkupectve videl, za ucho by som sa dotiahol k pokladni a nepustil by som sa z izby, kým by som ju nedočítal. A akonáhle by sa moje mladšie ja začítalo, určite by sa z tej izby ani nesnažilo vyjsť von, skôr by som sa tam zamkol, aby ma nikto nerušil. Bill Bryson totiž napísal najlepšiu populárno-náučnú knihu, ktorá sa mi kedy dostala do ruky.

…žijeme vo vesmíre, ktorého presný vek nevieme vypočítať, obklopení hviezdami, ktorých vzdialenosť len odhadujeme, obklopení hmotou, ktorú nevieme identifikovať, fungujúcou podľa fyzikálnych zákonov, ktoré úplne nechápeme…

Stručná história takmer všetkého sa zameriava na hlavné vedecké úspechy, osobnosti a myšlienky v takmer všetkých oblastiach – kozmológii, astronómii, fyzike, chémii, geológii, biológii atď. Bryson píše jednoducho, zrozumiteľne a pútavo. Takmer na každej strane som našiel niečo, čo ma zaujalo, s čím som sa musel podeliť so svojim okolím. Vetu “dnes som čítal kapitolu o (doplňte ľubovoľnú vedeckú disciplínu) a to by si neverila, že…” má priateľka už asi natrvalo vypálenú do úšného bubienka.

Kniha nie je iba zbierkou faktov, ale aj okamihov zo života slávnych vedcov a prezentáciou kedysi uznávaných vedeckých teórií, ktoré dnes vyvolávajú úsmev.

August Mayer, profesor na univerzite v Bonne a vplyvný človek trval na tom, že objavené kosti patria mongolskému bojovníkovi, ranenému počas bojov v Nemecku v roku 1814, ktorý sa odplazil do jaskyne umrieť. Keď sa o tom dopočul T. H. Huxley, poznamenal, aké obdivuhodné to od bojovníka bolo, že sa napriek smrteľnému zraneniu vyšplhal na útes do výšky šesťdesiat stôp, zbavil sa oblečenia a osobných vecí, uzavrel vchod do jaskyne a sám sa pochoval pod dve stopy zeme.

Bola ocenená Descartovou cenou a cenou Royal Society pre vedeckú knihu pre neodbornú verejnosť. Zaslúžene, je to jedna z mála kníh, ktoré sa oplatí čítať viackrát. A pod viac nemyslím dvakrát. Takže ak sa k nej dostanete, určite si ju nenechajte ujsť. Osobne by som jej dal všetky hviezdičky z nočnej oblohy.

Mozgové bunky vám vydržia po celý život. Pri narodení ich dostanete asi sto miliárd a s tým si musíte vystačiť po celý život. Odhaduje sa, že za hodinu prídete o päťsto z nich, takže ak musíte nad niečim vážne popremýšľať, nemali by ste to odkladať.

PS: Čítal som anglickú verziu, citáty som prekladal, takže nie sú v presnom znení.

Bill Bryson – Stručná historie téměř všeho na Martinus.sk

Bill Bryson – A Short History of Nearly Everything na Amazon.com

Takmer dôležitá informácia:

Nemoderovaná diskusia má zásadný vplyv na to, aký pocit majú čitatelia z článku, ktorý čítali. Preto, ak chcete, môžete mi poslať ľubovoľný komentár cez tento odkaz. Ak mi ku komentáru napíšete aj mail, možno sa Vám ozvem späť. Ak Váš komentár bude zaujímavý, alebo si zaslúži odpoveď, zverejním ho.