Najväčšia show pod Slnkom

Branislav Dudáš, 7. marca 2012

Richard Dawkins je profesor biológie. Nie len takej všeobecnej biológie ale evolučnej biológie. Sám seba označuje za militantného ateistu a tvrdo pracuje na tom, aby ľudí presvedčil o pravej podstate vecí. A nemá to ľahké, veď na jeho kľúčových trhoch má mnoho odporcov. Takmer polovica Američanov a pätina Britov verí tomu, že naša malá bledomodrá planéta bola vytvorená pred cca. 10 000 rokmi a ľudia kráčali po Zemi po boku dinosaurov.

A práve pre týchto ľudí napísal Dawkins knihu Najväčšia show pod Slnkom, v originále The Greatest Show on Earth. Teda možno nie práve pre nich, ale skôr pre tých, ktorí poznajú podobne zmýšľajúcich ľudí a poskytol im vedecké argumenty na ich presvedčenie. A nemyslite si, že v našich končinách sú podobné knihy zbytočné. Podľa prieskumov eurobarometra z roku 2005 takmer tretina Slovákov neverí, že sa ľudia vyvinuli z iných živočíchov (12% nevie) a pätina Slovákov si myslí, že dinosaury žili naraz s ľuďmi (rovnaký podiel nevie).

V rôznych bodoch evolučnej histórie, jednotlivci z mnohých rôznych živočíšnych skupín vstúpili na súš, dokonca aj na najviac vyprahnuté púšte a so sebou si v krvi a bunkových tekutinách niesli svoju vlastnú morskú vodu.

Podtitul anglickej verzie knihy je Dôkazy pre evolúciu. A presne to v knihe nájdete. Od popisovaných prírodných závodov v zbrojení, cez spoločné sekvencie DNA medzi živočíchmi až po opis vývoja ľudského plodu. Zaujímavou časťou boli opisy v súčasnosti prebiehajúcich evolučných procesov viditeľných voľným okom v priebehu pár rokov, čo by mohla byť facka voči jednému z argumentov kreacionistov. Samozrejme, ak by knihu čítali. Najväčšia show pod Slnkom vyšla ako pocta pri príležitosti dvestoročného výročia narodenia Charlesa Darwina a je plná zaujímavých informácií o vývoji života a pritom je pútavá a ľahko sa číta. Je z nej jasne cítiť snahu a chytľavý zápal, aký má autor pre svoj odbor. Už počas čítania vám mení pohľad na svet okolo vás. Richarda Dawkinsa by som s kľudným svedomím zaradil medzi popularizátorov vedy, akými sú Carl Sagan a Stephen Hawking.

Čo myslíte vy? Majú ľudia a šimpanzy spoločných predkov? Je evolúcia pravdivá?

Richard Dawkins – Najväčšia show pod Slnkom na Martinus.sk

Krásne hudobné video z produkcie Symphony of Science na tému evolúcia:

Takmer dôležitá informácia:

Nemoderovaná diskusia má zásadný vplyv na to, aký pocit majú čitatelia z článku, ktorý čítali. Preto, ak chcete, môžete mi poslať ľubovoľný komentár cez tento odkaz. Ak mi ku komentáru napíšete aj mail, možno sa Vám ozvem späť. Ak Váš komentár bude zaujímavý, alebo si zaslúži odpoveď, zverejním ho.