Ako ubehať k smrti antilopu

Branislav Dudáš, 15. januára 2012

Zamýšlali ste sa niekedy nad tým, ako ľudia lovili v dobách, keď sa ešte nepoužívali nástroje? Prečo majú ľudia po behu dobrý pocit? Alebo či by ste zvládli zabehnúť ultramaratón?

Ja nikdy. Kvôli zdravotným problémom s nohami som od narodenia nebehal, nehral futbal a podobným aktivitám som sa vyhýbal. A potom sa mi dostala do rúk kniha Born To Run (v českej verzii Zrozeni k běhu) od Christophera McDougalla a zamýšlať som sa začal.

Autor ako každý iný amatérsky bežec poctivo napĺňal štatistiku a raz do roka si privodil zranenie spôsobené behom. Až kým ho to jedného dňa neomrzelo. Ako redaktor Men’s health sa spojil s bežcami, ultra maratóncami, športovými lekármi, trénermi a koučami. Náhodou sa dozvedel o legendendárnych mexických indiánoch z kmeňa Tarahumara, ktorí len tak pre radosť organizujú bežecké závody trvajúce aj niekoľko dní. Pár z nich sa už mihlo v dejinách západného športu – samozrejme víťazne. V jednom z najnáročnejších ultra maratónov podľahli trénovaní bežci 65-ročnému indiánovi, ktorý chcel vyhrať jedlo pre svoj kmeň.

Kniha pozostáva z dvoch línií: jedna opisuje krátku históriu behania ako hobby, známych bežcov (medzi nimi figuruje aj Emil Zátopek), biologické predispozície ľudí k behu a jeho pozitívne dopady na náš organizmus ako aj podvody, ktorými nás ničia výrobcovia bežeckých topánok. Bonusom sú zdravotné dôvody prečo by mali ľudia behávať bosí, spolu s jemným odkazom na špeciálne bežecké topánky Vibram FiveFingers.

Druhá línia je osobný príbeh Christophera McDougalla, jeho hľadanie strateného indiánskeho kmeňa a zorganizovanie závodu, aký v histórii nemá obdobu – najlepší svetoví ultra maratónci proti najlepším indiánskym bežcom. Do poslednej chvíle som bol zvedavý, kto vyhrá.

Born To Run alebo ak chcete Zrozeni k běhu je veľmi pútavá kniha, ktorú nechcete pustiť z ruky. A keď ju konečne dočítate, máte chuť vybehnúť von a bežať len tak pre radosť. A to aj v prípade, že ste o sebe celý život tvrdili, že vás príroda stvorila ako protiklad behu. Tak ako som to urobil ja.

Takmer dôležitá informácia:

Nemoderovaná diskusia má zásadný vplyv na to, aký pocit majú čitatelia z článku, ktorý čítali. Preto, ak chcete, môžete mi poslať ľubovoľný komentár cez tento odkaz. Ak mi ku komentáru napíšete aj mail, možno sa Vám ozvem späť. Ak Váš komentár bude zaujímavý, alebo si zaslúži odpoveď, zverejním ho.