Príbehy zapísané v chromozómoch

Branislav Dudáš, 11. septembra 2012

Ľudová múdrosť hovorí, že keď sa narodí dieťa, je nepopísaným listom, tabula rasa. Tak ako mnohé ľudové porekadlá, aj toto sa mýli. Človek je od narodenia knihou plnou príbehov o zvieratku, ktorému osud rozdával rany a ono sa aj tak vždy dokázalo prispôsobiť. A raz aj doslova postaviť na vlastné nohy.

V DNA kóde, ktorý si so sebou nesie čokoľvek živé, je zapísaný príbeh našich predkov. Nie len rodičov, napriek tomu, že od každého z rodičov dostal každý polovicu genetickej informácie. Knihu DNA tvoria kapitoly nazývané chromozómy a poviedky v nich sa volajú gény. Človek má týchto kapitol / chromozómov dvadsaťtri. Dvadsaťdva z nich rozpráva rovnaký príbeh. Ten dvadsiaty-tretí hovorí o tom či pri cikaní stojíme alebo sedíme a veci s tým spojené.

Ľudia s „dlhými“ génmi D4DR sa vyznačujú nízkou citlivosťou voči dopamínu, preto musia zaujať dobrodružnejší prístup k životu, aby dostali rovnaké dopamínové „šťuchnutie“ ako ľudia s krátkymi génmi aj pri bežných záležitostiach. Vyhľadávaním týchto šťuchnutí sa ľudia s dlhými génmi vyvíjajú na osobnosti, ktoré vyhľadávajú novoty. … Jedinci s dlhými génmi D4DR – heterosexuálni muži – by sa vyspali s iným mužom so šesťkrát vyššou pravdepodobnosťou ako jedinci s krátkymi génmi. Jedinci s dlhými génmi – homosexuálni muži – by sa vyspali so ženou s päťkrát vyššou pravdepodobnosťou ako jedinci s krátkymi génmi. V oboch skupinách mali jedinci s dlhými génmi viac sexuálnych partnerov ako ľudia s krátkymi génmi.

Takúto paralelu v knihe Genóm rozvíja Matt Ridley. V dvadsiatich troch kapitolách oboznamuje s príbehmi spojenými s ľudskými chromozómami. Kapitoly sa zaoberajú aj tým, ktoré gény vám dávajú predispozíciu k chorobám, ktorý gén sa spája s pamäťou a inteligenciou, ale aj to, že ak máte krvnú skupinu AB, tak ste pravdepodobne imúnni voči cholere (s pitím vody z Gangy by som to aj tak nepreháňal). Na paškál sa dostanú aj na prvý pohľad geneticky nepodmienené charakteristiky človeka ako slobodná vôľa.

Ľudské správanie je preto krátkodobo nepredvídateľné, ale dlhodobo – v hrubých črtách – predvídateľné. Preto si môžem v každom okamihu dňa vybrať, ktoré jedlo nebudem jesť. Som slobodný v nejedení. V priebehu dňa však takmer iste niečo zjem. Načasovanie mojich jedál závisí od mnohých okolností – môjho hladu (čiastočne diktovaného génmi), počasia (chaoticky determinovaného množstvom vonkajších faktorov) alebo rozhodnutia niekoho iného pozvať ma na obed (je to deterministická bytosť, ktorú nekontrolujem). Vzájomné pôsobenie genetických a vonkajších vplyvov robí moje správanie nepredvídateľným, ale nie nedeterminovaným. V medzere medzi týmito slovami leží sloboda.

Doplnkom k vedeckým informáciám z oblasti genetiky je snaha autora odstrániť v ľuďoch zakorenený strach z genetiky a predstavu, že gény slúžia len ako možný spúšťač chorôb.

Kniha Genóm s podtitulom Autobiografia človeka v 23 kapitolách patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie populárno-náučné knihy o biológii. Vôbec sa nie je čomu čudovať, Ridley majstrovsky kombinuje rozsiahle množstvo pre laika neznámych informácií s rozprávačským talentom a očividnou záľubou v obore. Z toho nič zlé vzniknúť ani nemôže. Jediné, čo knihe uberá je (klasicky) slovenský preklad, prekladateľov výber slov bol niekedy veľmi exotický. Čítaniu a pochopeniu to však určite nebráni, kniha sa mi čítala s ľahkosťou a veľmi príjemne. Pokiaľ sa zaujímate o biológiu, alebo máte vo svojom okolí niekoho, koho chcete oslniť novými vedomosťami, na túto knihu sa môžete spoľahnúť.

Matt Ridley je populárny žurnalista a autor populárnych diel o vede. Je členom American Academy of Arts and Sciences, ale vy ho pravdepodobne poznáte z TED-u, kde prednášal o tom, ako majú nápady sex. Za svoje diela bol ocenený Hayekovou cenou a dvakrát bol nominovaný na Cenu Samuela Johnsona.

Pokiaľ máte záujem si knihu Genóm od Matta Ridleyho kúpiť, môžete si ju kúpiť aj v tomto kníhkupectve. Pokiaľ záujem nemáte, na gény to nehádžte! ;)

Takmer dôležitá informácia:

Nemoderovaná diskusia má zásadný vplyv na to, aký pocit majú čitatelia z článku, ktorý čítali. Preto, ak chcete, môžete mi poslať ľubovoľný komentár cez tento odkaz. Ak mi ku komentáru napíšete aj mail, možno sa Vám ozvem späť. Ak Váš komentár bude zaujímavý, alebo si zaslúži odpoveď, zverejním ho.